"My się wyzwań nie boimy - z "Morenką" garnki ulepimy"
- o otwarciu pracowni garncarskiej w Gminie Karsin rozmawialiśmy z Panią Ireną Trzcińską Dyrektorem DPS Cisewie"


PB: Tradycyjne rzemiosło na Kaszubach swoim zakresem obejmuje: rzeźby w drewnie, malarstwo na szkle czy dekoracyjne malowanie mebli, plecionkarstwo, bursztyniarstwo oraz ceramikę ludową. Dlaczego wybrali Państwo spośród bogatej listy ludowych sztuk właśnie garncarstwo?

Irena Trzcińska: Garncarstwo na Kaszubach ma bardzo starą metrykę. Swojego czasu, a dokładnie w XIX w. tylko na terenie powiatu kościerskiego funkcjonowało bardzo wiele warsztatów garncarskich. Ich liczba sięgała osiemnastu, a zduńskich czterech [zduństwo jest działem rzemiosła, które zajmuje się budową i naprawą pieców różnego rodzaju przyp. red.]Niestety w dniu dzisiejszym istnieje ich tylko sześć z czego tylko dwa świadczą usługi o charakterze społecznym. Dlatego też z uwagi na dotychczasową historię i niski zakres usług społecznych w tym zakresie w powiecie kościerskim, szczególnie na obszarze LSROR na terenie gminy Karsin, a jednocześnie wysokim poziomem zainteresowania wyżej wymienionych terenów  przez turystów Stowarzyszenie na Rzecz Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu dostrzegło innowacyjną ofertę w postaci planowanych działań dla szerokiego grona odbiorców.

PB: Z plakatu reklamującego otwarcie przy Domu Pomocy w Cisewiu w Gminie Karsin pracowni garncarskiej dowiadujemy się, że nie boicie się wyzwań. Pojawił się pomysł i uczyniliście wszystko żeby go zrealizować. Jednak sama idea to nie wszystko. Potrzebne są środki finansowe do jego realizacji. Jak udało się zdobyć Państwu pieniądze na realizację przedsięwzięcia? Kto znalazł się pośród sponsorów?

Irena Trzcińska:  Aby zdobyć środki na realizację zaplanowanych działań Stowarzyszenie złożyło wniosek o dofinansowanie za pośrednictwem Lokalnej Grupy Rybackiej ”Morenka”, w ramach środków finansowych Unii Europejskiej 4.1 Rozwój obszarów zależnych od rybactwa. Program operacyjny „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Tytuł naszej operacji to „Promocja obszaru LSROR poprzez zorganizowanie warsztatu garncarskiego jako nowego obiektu atrakcji turystycznej". Dzięki uzyskanemu współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego, mogliśmy wyposażyć pracownię w sprzęt meblowy jak: stół, krzesła, regały oraz sprzęt specjalistyczny m.in. zakupiliśmy koło garncarskie, piec do wypalania wyrobów, szkliwa dekoracyjne itp. Realizacja projektu wymagała również  finansowego wkładu własnego Stowarzyszenia. Było to możliwe dzięki środkom pochodzącym z pozyskanego 1% podatku dochodowego naszych darczyńców.

PB: Pozostał tydzień do otwarcia pracowni. Jak przedstawia się program inauguracji?

Irena Trzcińska:  Przygotowania do otwarcia trwają. Pierwsze działania, które już są za nami to kampania promocyjna. Rozwiesiliśmy plakaty informacyjne na terenie naszej gminy, rozdawaliśmy ulotki i wizytówki informujące o terminie otwarcia. Ustawiliśmy już zakupiony sprzęt   w pomieszczeniu przeznaczonym na pracownię i dopieszczamy je w małych szczegółach. Otwarcie nastąpi 26 marca 2015 r. o godzinie 10.00. Planujemy rozpocząć uroczystość Mszą świętą oraz poświęceniem pracowni i oczywiście przecięciem wstęgi. Po tej części dla wszystkich zaproszonych gości wystąpi zespół muzyczno - wokalny "Cisewianki". Następnie przystąpimy do części praktycznej czyli pokazu sztuki garncarstwa. W części praktycznej będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani.

PB: Tajniki ceramiki ludowej poznawać może każdy - mieszkańcy Gminy Karsin, turysta odwiedzający jej tereny, dzieci, młodzież i wielu innych. W jakim czasie dostępna będzie pracownia dla potencjalnego odbiorcy?

Irena Trzcińska:  Dla osób z poza terenu naszego Domu Pomocy Społecznej pracownia czynna będzie w każdą pierwszą środę miesiąca w godzinach od 9.00 do 12.00 i 15.00 do 18.00 począwszy już od kwietnia. Jest również możliwość dla grup zorganizowanych ( 6-7 osób) umówienia się telefonicznie na inny dogodny termin.

PB: Warsztaty ceramiki ludowej odbywać będą się przy Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu. To miejsce szczególne. Jest ono miejscem stałego zamieszkania dla osób przewlekle chorych psychicznie. Czy utworzenie pracowni ma także wymiar terapeutyczny? Jeśli tak to jak duży ma to wpływ na rozwój pensjonariuszy?

Irena Trzcińska:  Dom Pomocy Społecznej w Cisewiu i jednocześnie warsztat garncarski umieszczony jest w zabytkowym parku krajobrazowym, często odwiedzanym przez społeczność lokalną, turystów i wycieczki szkolne. Tak piękne roztaczające się wokół krajobrazy sprzyjają z pewnością twórczości artystycznej, rozwijaniu zainteresowań i gwarantują mile spędzony czas. Te wszystkie walory przyrodnicze wpływają również pozytywnie na naszych mieszkańców a dodając do tego integracje z szerokim gronem społeczności uzyskujemy wymiar terapeutyczny. Pensjonariusze zawsze chętnie przyjmują gości, cieszą się z ich wizyt i integrują się z nimi.

PB: Czy w przyszłości planowane jest otwarcie wystawy z pracami ceramicznymi mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu w Gminie Karsin? Ewentualnie mają Państwo zamiar później sprzedawać np. gościom odwiedzającym Gminę Karsin efekty swojej pracy?

Irena Trzcińska:  Zawsze chętnie pokazujemy nasze powstałe prace terapeutyczne. Tak będzie również i w tym przypadku. W pracowni są przygotowane regały na których znajdować będzie się ekspozycja prac. W przyszłości z pewnością pojawią się nowe pomysły, propozycje wystaw, plenery, imprezy okolicznościowe gdzie mamy nadzieję, iż nie zabraknie akcentu garncarstwa. Natomiast co do sprzedaży to nie wykluczmy takiej możliwości, ale to chyba jeszcze troszeczkę za wcześnie aby o tym myśleć. Naszym priorytetem jest teraz inauguracyjne otwarcie i pozyskanie chętnych osób do współpracy z nami .                                                                                                                   
 PB: Dziękuje za rozmowę.

Irena Trzcińska: My również dziękujemy i zapraszamy 26 marca do Cisewia.

Rozmawiał Piotr Bruski



Komentarze