W samym centrum Serca Kaszub!!!

Jak pewnie zdołałeś się przekonać już ze wstępnego opisu Drogi Czytelniku Serce Kaszub jest nazwą krainy. Jest nią Powiat Kościerski położony w całości na Kaszubach. Jej centrum stanowi Gmina Karsin, którą zamieszkuje od urodzenia. Historycznie należy do podregionu Kaszub zwanego Ziemią Zaborską (Zaborami) leżącego za Borami (Tucholskimi) i pomiędzy Pojezierzem Kaszubskim. Przyroda była szczególnie łaskawa dla tych stron obdarzając je bardzo hojnie bujną i rzadką roślinnością, obfitością różnorodnych gatunków ryb (także endemicznych jak troć wdzydzka) w wodach czystych jezior m.in. Wdzydzkiego i Wielewskiego. Lasy zajmujące ponad połowę powierzchni gminy jak również liczne rzeki (Wda i jej kanał) i jeziora (Wielewskie, Wdzydze i inne) są rajem dla wypoczywających pośród Ziemii Wielewsko – Karsińskiej turystów – grzybiarzy, myśliwych, kajakarzy i wędkarzy.


W znacznej części Gmina Karsin objęta została ochroną prawną: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Natura 2000, Rezerwat Biosfery „Bory Tucholskie”. Dla aktywnych czekają liczne ścieżki rowerowe i trasy piesze („Pętla Przytarnia” licząca 21 km, „Dookoła Jezior Wdzydzkich – 48,5 km). Dla umożliwienia wypoczynku na terenie Gminy Karsin powstały liczne ośrodki wypoczynkowe, kwatery i gospodarstwa agroturystyczne oraz pokaźna baza gastronomiczna. Gmina Karsin jest również ciekawym miejscem do uprawiania turystyki kulturowej. Od wielu lat tradycyjnie organizowane są takie imprezy jak: Międzynarodowy Festiwal Folkloru (artystyczne występy zespołów muzycznych z całego świata), Turniej Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia (prezentacje opowiadań z Kaszub, Kociewia i spoza tych regionów) oraz wiele innych niemniej interesujących festynów i imprez.

Jest to ziemia gdzie warto zobaczyć takie miejsca jak: Kalwarię Wielewską z początku XX w. (23 obiekty – 14 kaplic, 6 kompozycji rzeźbiarskich, Święte Schody, ambona, Pustelnia) jedną z dwóch Via Crucis na Pomorzu; Muzeum Ziemi Zaborskiej zał. w 1987r. ( założone przez Leonarda Brzezińskiego); Kościoły: św. Mikołaja we Wielu, MB Różańcowej w Karsinie, św. Maksymiliana Kolbe w Osowie; Izbę Pamiątek w ZS nr 1 w Karsinie oraz liczne miejsca martyrologii.

To właśnie tutaj przyszli na świat: Hieronim Jarosz Derdowski (poeta kaszubski, autor słynnego powiedzenia „Nie ma Kaszub bez Polonii a bez Kaszub Polski” oraz Marszu Kaszubskiego uznawanego za Hymn Kaszub), Wincenty Rogala (pieśniarz z ziemi jezior), ks. Bolesław Domański (Patron Polaków w Rzeszy Niemieckiej oraz autor tzw. „5 prawd Polaków”), Józef Bruski (z wykształcenia lekarz z zamiłowania gawędziarz kaszubski) oraz wielu innych.

Gmina Karsin jak widać to teren bogaty pod wieloma względami: w faunę i florę, w ludzi i w miejsca. Naprawdę warto poznać te piękne strony! Ta ziemia jest sposobnym miejscem do uprawiania turystyki każdego rodzaju: aktywnej, wodnej, wypoczynkowej i kulturowej. 4 w 1 w liczącej ok. 170 km kwadratowych małej gminie ale jakże ciekawej i przebogatej. 


Półwysep Lipa gm. Karsin. (fot. LOT "Serce Kaszub")


Komentarze