Archiwum bloga

czwartek, 30 stycznia 2014


"Noc Kupały"

W komentarzu do mojego poprzedniego postu redaktor Zbigniew Talewski z Słupska przypomina i słusznie, że przed okresem letniej kanikuły czeka nas równie nie mniej piękny, wiosenny czas, którego zwieńczeniem jest Noc Kupały. Jest to piękna tradycja Słowian w tym także nas mieszkańców Kaszub. O historii pogańskiego święta i zwyczajach z nim związanych przeczytać możecie Drodzy Czytelnicy dość wiele w internecie. Ja chciałbym zachęcić Was do odpowiedzi na pytania konkursowe nr 7. Oto pytania poniżej:

Jak inaczej nazywana jest "Noc Kupały" i kiedy jest obchodzona?

Odpowiedź to: Noc Świętojańska obchodzona 23/24 czerwca.

Na odpowiedzi czekam jak zawsze pod adresem emailowym bruskipiotr@gmail.com do 09.02.2014r.
Nagrodą jest smycz z herbem Gminy Karsin ufundowana przez UG Karsin.


Rozwiązanie konkursu nr 5!!! Laureatem konkursu jest p. Mateusz Cherek z Karsina! Serdecznie gratulujemy! Fundatorem nagrody - bilet wstępu jest Skansen we Wdzydzach Kiszewskich.

środa, 29 stycznia 2014

Mrozy w Sercu Kaszub nadal dają się we znaki mieszkańcom Gminy Karsin. Mój termometr pokazał w tej chwili -9 stopni. Brrr... zimno jak nie wiem! W dodatku jest przeraźliwy wiatr, który potęguje zimno. Jest za to piękny, biały śnieg i fajnie bo taka powinna być zima. Jedno z polskich przysłów mówi "Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały". Tym miłym akcentem oczekując na letnie upały kończę mój dzisiejszy wpis. Miłego chociaż mroźnego wieczoru życzę. Już dzisiaj zaśpiewajmy na poprawę humoru "Wakacje znów będą wakacje" by potem z jeszcze większą siłą zaśpiewać "Słońce świeci nad nami ogrzewa nasze ciała promieniami". Tropiki, tropiki czekamy na Was z utęsknieniem!!!

wtorek, 28 stycznia 2014

1000 wyświetleń za nami!!!

Gdy dostrzegam ruch na blogu, który z dnia na dzień rośnie to każdego też dnia umacnia się we mnie świadomość, że warto prowadzić bloga dalej. Jego historia jest dosyć krótka. Jeszcze wiele jemu brakuje usprawnień technicznych i nie tylko. Jednak każda Wasza obecność Drodzy Czytelnicy i wasze pochwały ale zarazem konstruktywne uwagi nadają blogowi sens istnienia. Chciałbym przy tej okazji podziękować za Waszą obecność bo bez niej nie byłoby bloga. Jednocześnie proszę o dalszą współpracę. Jeśli ktoś z Was chciałby jako wolontariusz przyłączyć się do dzieła prowadzenia bloga serdecznie zapraszam do kreatywnej współpracy. Wspólnymi siłami możemy zdziałać wiele dobrego na rzecz pięknej kaszubskiej krainy położonej w Sercu Kaszub - Gminy Karsin i całego Powiatu Kościerskiego, którego wraz z niemniej pięknymi Gminami: Kościerzyna, Lipusz, Dziemiany, Stara Kiszewa, Liniewo, Nowa Karczma oraz Miasto Kościerzyna tworzymy. Uwierzcie mi, że każda działalność związana z regionem ma przeogromny sens! Kwiaty poniższe niech będą wyrazem mojej wdzięczności za Waszą obecność!

Kwiaty kaszubskie (jeden z rodzajów haftu kaszubskiego)

niedziela, 26 stycznia 2014

"Ksiądz Józef Wrycza" - ku pamięci!

Za kilka dni 4 lutego 2014 roku upłynie kolejna już 130 rocznica urodzin niestrudzonego kapłana i działacza społecznego - ks. Józefa Wryczy. W pamięci wielewian zapisał się jako człowiek oddany sprawie niepodległości Polski (długoletni prezes konspiracyjnej organizacji "Gryf Pomorski"). Był także kontynuatorem po ks. Józefie Szydziku budowy wielewskiej Via Crucis - Kalwarii Wielewskiej. Drugiej po Wejherowie Drogi Krzyżowej na Pomorzu. Proboszczem Parafii Wiele był w latach 1924 - 1948. Zmarł w 1961 roku w Tucholi i tam także został pochowany. Każda rocznica jest dobrym sposobem do wspominania tak zacnych i zasłużonych dla lokalnej społeczności osób czy także wydarzeń.  Człowiek jest żywy dopóki jest żywy w pamięci ludzi żyjących. Każdy wyraz pamięci jest bez wątpienia hołdem oddanym osobie zmarłej, która żywo wpisała się swoją działalnością w tworzenie historii Kaszub. Pamiętajmy o kolejnej rocznicy urodzin ks. płk. Wryczy!

Ks. Józef Wrycza (zdjęcie pochodzi ze strony http://www.oko-lice-kultury.pl/node/35)


Przy tej okazji pragnę zorganizować 6 konkurs na moim blogu, który potrwa do 17.02.2014 roku do godziny 9. Odpowiedzi na poniższe pytanie konkursowe przesyłajcie na adres bruskipiotr@gmail.com. Nagrodą w konkursie jest mapa Powiatu Kościerskiego wydana przez LOT "Serce Kaszub".

UWAGA!!! KONKURS ZOSTAŁ PRZEDŁUŻONY!!!

Gdzie na terenie Gminy Karsin ukrywał się w czasie wojny ks. Józef Wrycza?

czwartek, 23 stycznia 2014

Pozdrawiam z mroźnych Kaszub Wszystkich Czytelników bloga! Dzisiaj rano na moim termometrze pokazało - 16 stopni. Czy to oznaki, że zima zagościła u nas na stałe? Tymczasem zachęcam do udziału w konkursie nr 5. Oto poniżej pytanie konkursowe:

Na terenie Serca Kaszub (Powiatu Kościerskiego) istnieje tzw. krzyż jezior Wdzydzkich. 
Jakie jeziora tworzą ten krzyż?

Są to jeziora Wdzydzkie, Radolne, Gołuń oraz Jelenie.

Na odpowiedzi czekam do 30.01.2014r. do godz. 19 pod adresem emailowym bruskipiotr@gmail.com.
Nagrodą w konkursie nr 5 jest darmowy bilet wstępu do Skansenu we Wdzydzach Kiszewskich.

środa, 22 stycznia 2014

Rozwiązanie konkursu nr 3 i 4!!!

Dziękuje wszystkim za uczestnictwo w konkursach 3 i 4. Zwycięzcami konkursów zostali:
- Konkurs nr 3 - p. Michał Litwinowicz z Gdańska (nagrody to smycz z herbem Gminy Karsin oraz mapa)
- Konkurs nr 4 - p. Adrian Jażdżewski z Czerska (nagroda to przewodnik po Gminie Karsin).

Zwycięzcom gratuluje i życzę kolejnych sukcesów w innych konkursach! Pytanie konkursowe nr 3 dotyczyło autora słów "Nie ma Kaszub bez Polonii a bez Kaszub Polski". Ich autorem jest poeta pochodzący z Wiela - Hieronim Jarosz Derdowski. Długoletni działacz na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Zdjęcie konkursowe nr 4 przedstawia miejscowość Wdzydze Tucholskie. Zaznaczona wyspa na Jeziorze Wdzydzkim to Sorka.

Kolejny już 5 konkurs niebawem!!! Tymczasem zachęcam szczególnie dzieci i młodzież w okresie ferii zimowych do korzystania z możliwości korzystania ze spacerowania. Mieszkamy w tak pięknych stronach pod wieloma względami bogatymi. Nie zmarnujmy tej okazji! Być może przechadzka będzie sposobnością do poznania czegoś nowego. Przede wszystkim stanie się źródłem przyjemności. Życzę wszystkim udanych ferii zimowych!!!

wtorek, 21 stycznia 2014

Coś dla lubiących aktywne spędzanie wolnego czasu!!!

Dzisiaj chciałbym Drodzy Czytelnicy zaproponować Wam aktywną formę wypoczynku. Taką formą są bez wątpienia szlaki rowerowe. Zwykło się mówić, że "najlepszym przyjacielem człowieka jest pies". Owszem to prawda! Czy to powiedzenie może mieć także zastosowanie w przypadku roweru? Współcześnie często rezygnujemy z takiego środka lokomocji wybierając samochód, pociąg - cokolwiek innego byleby tylko sami, własnymi siłami nie wprowadzać w ruch używanego pojazdu do przemieszczania się. Nie trzeba dzisiaj mówić, że każdorazowe wejście na rower jest inwestycją w zdrowie. Zalet bycia bikerem jest przeogromna ilość. Urząd Gminy w Karsinie wraz z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym zadbał o turystów aktywnych i stworzył tzw. Pętlę Przytarnia o której więcej poniżej:

"Rozpoczynający się w Wielu szlak wiedzie przez Przytarnię, przy jeziorze Wdzydze, następnie przez gęste bory urozmaicone licznymi śródleśnymi jeziorkami i torfowiskami na górę Chełmice (201,4 m n.p.m.) - najwyższe wzniesienie po Wieżycy. W miejscowości Wiele warto zwiedzić kalwarię, kościół pw. św. Mikołaja z zabytkowym wyposażeniem z XVIII w. i Muzeum Ziemi Zaborskiej. Ponadto warto spojrzeć na jezioro Wdzydzkie z punktu widokowego w Przytarni (dojście ściężką od przystani dla kajakarzy), zobaczyć ślady żerowania bobrów nad jeziorem Joninko, śródleśne jeziora i oczka wodne wraz z torfowiskami w planowanym rezerwacie przyrody "Motowęże", bór chrobotkowy (siedlisko charakteryzujące się runem pokrytym siwymi porostami - chrobotkami), Chełmice i wąwóz przy zjeździe do Wiela. Trasa liczy 21 km, po drodze 13 przystanków z tablicami edukacyjnymi, ścieżka oznakowana jest za pomocą malowanych czerwonych znaków na drzewach i drogowskazach.
/Tekst pochodzi z Informatora turystyczno-przyrodniczego Powiatu Kościerskiego wydanego przez LOT "Serce Kaszub"/


 Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam na rowerowy szlak. Pamiętajcie Szanowni Czytelnicy, że "Rower nie truje, lecz ratuje"!!!


poniedziałek, 20 stycznia 2014

Wdzydze Tucholskie i wyspy Jeziora Wdzydzkiego (fot. UG Karsin)
W związku z dużym zainteresowaniem moimi konkursami zamieszczam kolejny już 4 konkurs. Potrwa podobnie jak konkurs nr 3 do 22.01.2014 roku do godziny 8. Pytanie konkursowe dotyczy powyższego zdjęcia. Fotografia przedstawia pewną miejscowość w Gminie Karsin położoną nad Jeziorem Wdzydzkim. Jaka to miejscowość? Jaką nazwę nosi zaznaczona w czarne kółko wyspa? Odpowiedzi przesyłajcie za pomocą formularza kontaktowego. Do wygrania przewodnik po Gminie Karsin ufundowany przez Urząd Gminy w Karsinie.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata" wpisał się trwale w kalendarz dorocznych imprez kulturalnych na terenie Gminy Karsin. Organizowany od 2002 roku we Wielu przegląd zespołów folklorystycznych z całego świata jest wyjątkową okazją do spotkania z muzyką i kulturą całego globu. Klikając w poniższy link macie możliwość Szanowni Państwo obejrzenia kilkunastu krótkich filmików - relacji z MFF z 2012 r. Życzę miłego oglądania i zachęcam do komentowania filmików i nie tylko.

MFF 2012


piątek, 17 stycznia 2014

Konkurs nr 2 ogłaszam za rozstrzygnięty! Nagroda trafiła do p. Mateusza Kaszubowskiego z Czerska. Gratulujemy! Nagrodą jest mapa Powiatu Kościerskiego wraz z opisem atrakcji turystycznych Serca Kaszub. Zdjęcie z konkursu nr 2 przedstawia miejscowość Borsk. Widoczny na niej jest m.in. Zajazd "Pod Śluzą". Znany między innymi z organizowanych tam fajnych dyskotek. Oto pytanie konkursowe nr 3 poniżej:

Kto jest autorem słów "Nie ma Kaszub bez Polonii a bez Kaszub Polski"?


Hieronim Jarosz Derdowski (1852-1902)

Nagrodą w konkursie nr 3 jest smycz z herbem i napisem Gmina Karsin oraz mapa turystyczna Kaszubskiego Pierścienia. Na odpowiedzi konkursowe czekam pod adresem bruskipiotr@gmail.com do 22.01.2014r. do godz. 8.

środa, 15 stycznia 2014

fot. UG Karsin
Dziękuje za rozwiązanie konkursu nr. 1. Zwycięzcą jest Małgorzata Lizakowska z Knieji koło Przytarni. Szczerze gratuluje wygranej a jest nią kalendarz na 2014 rok! Fotografia konkursowa nr 1 przedstawia m.in. most drogowy (Wiele - Olpuch)  w Borsku na rzece Wda. Na fotografii powyżej przedstawione jest następne godne uwagi miejsce w Gminie Karsin. Co przedstawia? Konkurs nr. 2 potrwa do piątku 17 stycznia 2014r. do godz. 12.00. Do wygrania mapka turystyczna Powiatu Kościerskiego wydana przez LOT "Serce Kaszub". Odpowiedzi na pytanie konkursowe proszę przesyłać na adres emailowy bruskipiotr@gmail.com.
fot. UG Karsin
                                                           
Co jakiś czas publikował będę kolejne fotografie z cyklu Gmina Karsin z lotu ptaka. Oto następna z cyklu fotografia przedstawiająca... No właśnie co ona przedstawia? Oto pytanie konkursowe. Kto pierwszy odgadnie ten lepszy! Liczy się szybkość! Do wygrania kalendarz na 2014 rok z widokiem na Jezioro Wdzydzkie!

poniedziałek, 13 stycznia 2014


fot. UG Karsin

Wdzydze Tucholskie (zwane dawniej Rybaki) - miejscowość turystyczna jedna z kilku w Gminie Karsin.
To właśnie tutaj urodził się Władysław Lica - kaszubski rzeźbiarz. Więcej informacji na jego temat odnaleźć możemy pod poniższymi linkami:


wtorek, 7 stycznia 2014

Pierwsza z cyklu kilku fotografii Gmina Karsin z lotu ptaka. Zdjęcia wykonano na zlecenie Urzędu Gminy w Karsinie. Bardzo dziękuje za udostępnienie w celu wykorzystania ich na moim blogu.

Wiele z lotu ptaka. Na zdjęciu widoczny kościół parafialny pw. św. Mikołaja. W kościele znajduje się Łaskami Słynący Obraz Matki Bożej Pocieszenia


poniedziałek, 6 stycznia 2014

                               W samym centrum Serca Kaszub!!!

Jak pewnie zdołałeś się przekonać już ze wstępnego opisu Drogi Czytelniku Serce Kaszub jest nazwą krainy. Jest nią Powiat Kościerski położony w całości na Kaszubach. Jej centrum stanowi Gmina Karsin, którą zamieszkuje od urodzenia. Historycznie należy do podregionu Kaszub zwanego Ziemią Zaborską (Zaborami) leżącego za Borami (Tucholskimi) i pomiędzy Pojezierzem Kaszubskim. Przyroda była szczególnie łaskawa dla tych stron obdarzając je bardzo hojnie bujną i rzadką roślinnością, obfitością różnorodnych gatunków ryb (także endemicznych jak troć wdzydzka) w wodach czystych jezior m.in. Wdzydzkiego i Wielewskiego. Lasy zajmujące ponad połowę powierzchni gminy jak również liczne rzeki (Wda i jej kanał) i jeziora (Wielewskie, Wdzydze i inne) są rajem dla wypoczywających pośród Ziemii Wielewsko – Karsińskiej turystów – grzybiarzy, myśliwych, kajakarzy i wędkarzy.


W znacznej części Gmina Karsin objęta została ochroną prawną: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Natura 2000, Rezerwat Biosfery „Bory Tucholskie”. Dla aktywnych czekają liczne ścieżki rowerowe i trasy piesze („Pętla Przytarnia” licząca 21 km, „Dookoła Jezior Wdzydzkich – 48,5 km). Dla umożliwienia wypoczynku na terenie Gminy Karsin powstały liczne ośrodki wypoczynkowe, kwatery i gospodarstwa agroturystyczne oraz pokaźna baza gastronomiczna. Gmina Karsin jest również ciekawym miejscem do uprawiania turystyki kulturowej. Od wielu lat tradycyjnie organizowane są takie imprezy jak: Międzynarodowy Festiwal Folkloru (artystyczne występy zespołów muzycznych z całego świata), Turniej Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia (prezentacje opowiadań z Kaszub, Kociewia i spoza tych regionów) oraz wiele innych niemniej interesujących festynów i imprez.

Jest to ziemia gdzie warto zobaczyć takie miejsca jak: Kalwarię Wielewską z początku XX w. (23 obiekty – 14 kaplic, 6 kompozycji rzeźbiarskich, Święte Schody, ambona, Pustelnia) jedną z dwóch Via Crucis na Pomorzu; Muzeum Ziemi Zaborskiej zał. w 1987r. ( założone przez Leonarda Brzezińskiego); Kościoły: św. Mikołaja we Wielu, MB Różańcowej w Karsinie, św. Maksymiliana Kolbe w Osowie; Izbę Pamiątek w ZS nr 1 w Karsinie oraz liczne miejsca martyrologii.

To właśnie tutaj przyszli na świat: Hieronim Jarosz Derdowski (poeta kaszubski, autor słynnego powiedzenia „Nie ma Kaszub bez Polonii a bez Kaszub Polski” oraz Marszu Kaszubskiego uznawanego za Hymn Kaszub), Wincenty Rogala (pieśniarz z ziemi jezior), ks. Bolesław Domański (Patron Polaków w Rzeszy Niemieckiej oraz autor tzw. „5 prawd Polaków”), Józef Bruski (z wykształcenia lekarz z zamiłowania gawędziarz kaszubski) oraz wielu innych.

Gmina Karsin jak widać to teren bogaty pod wieloma względami: w faunę i florę, w ludzi i w miejsca. Naprawdę warto poznać te piękne strony! Ta ziemia jest sposobnym miejscem do uprawiania turystyki każdego rodzaju: aktywnej, wodnej, wypoczynkowej i kulturowej. 4 w 1 w liczącej ok. 170 km kwadratowych małej gminie ale jakże ciekawej i przebogatej. 


Półwysep Lipa gm. Karsin. (fot. LOT "Serce Kaszub")