Archiwum bloga

piątek, 29 czerwca 2018

Strażacki Oskar dla OSP Karsin! FOTO + wideo!

Działalność Ochotniczych Straży Pożarnych zazwyczaj kojarzy się z gaszeniem pożarów i akcjami ratowniczymi, a jest to również potężna siła społeczna – rzesza ludzi dobrej woli, którzy w wolnym czasie angażują się w inicjatywy na rzecz rozwoju i aktywizacji lokalnych społeczności. Strażacy ochotnicy działają praktycznie w każdej sferze życia swojej „lokalnej ojczyzny”. To ludzie skromni, którzy rzadko chwalą się swoimi dokonaniami. Tym bardziej warto pokazać i docenić ich prospołeczne inicjatywy w środowiskach lokalnych. Z takiego założenia wyszli organizatorzy II Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów – Floriany. To ogólnopolskie przedsięwzięcie poświęcone rozwojowi, edukacji i integracji lokalnych społeczności. Inicjatywy zostały podzielone na 12 grup tematycznych. Głównym jego przesłaniem było inspirowanie, prezentowanie oraz premiowanie działań na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa, edukacji w dziedzinie niesienia pomocy i eliminowania zagrożeń, podnoszenia jakości życia mieszkańców małych i większych miejscowości, integracji i przeciwdziałania wykluczeniu, a także wspierania rozwoju i aktywizacji lokalnych środowisk.
W Kapitule konkursu zasiedli m.in. Waldemar Pawlak, były premier i wieloletni prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej, Jerzy Owsiak założyciel Fundacji WOŚP, Czesław Lang, wicemistrz olimpijski, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata oraz autorytety ze świata kultury i sztuki. Werdyktem Kapituły. Na konkurs wpłynęło 256 inicjatyw z całej Polski we wszystkich kategoriach. Ostatecznie kapituła konkursu wyłoniła elitarną grupę nominowanych inicjatyw i pracodawców w liczbie 48 nominacji.
Ostatecznie w konkursie nagrodzono 19 najlepszych i najciekawszych prospołecznych inicjatyw zrealizowanych w latach 2016 – 2017. Ich autorzy i wykonawcy - Ochotnicze Straże Pożarne oraz partnerzy projektów, odebrali prestiżowe statuetki FLORIANA, na wzór Oskarów, które otrzymują przedstawiciele świata filmu. W gronie zwycięzców w kategorii bezpieczeństwo I miejsce w Polsce zdobyła Ochotnicza Straż Pożarna w Karsinie, która na konkurs zgłosiła projekt „Wieś bezpieczna, wieś wesoła, bezpieczeństwo od przedszkola” zrealizowany przez strażaków i członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Karsin. W ramach projektu strażacy przeprowadzili cykl zajęć szkoleniowych z dziećmi z przedszkoli podczas których przedszkolaki poznawały  m.in. zasady samoasekuracji, pierwszej pomocy, uczyły się jak bezpiecznie ewakuować się z zadymionego pomieszczenia, gasiły gaśnicami prawdziwy ogień. Na festynie integracyjnym „Mama, Tata, Dziecko” strażacy pokazywali z pozorantem jak zachowuje się atakujący pies i jak uchronić się przed pogryzieniem.

Uroczysta Gala wręczenia Florianów odbyła się dnia 11 maja 2018 r. w Centralnym Ośrodku Sportu TORWAR w Warszawie. Na gali jednostkę OSP Karsin reprezentowała delegacja w następującym składzie: strażacy Jakub Miloch i Krzysztof Datta oraz Agnieszka Lorek, Aleksandra Laska i Karolina Wiecka, członkinie młodzieżowej drużyny pożarniczej.
– Bardzo cieszymy się z tego sukcesu. Dołączenie do grona najaktywniejszych jednostek OSP w kraju daje nam dużo satysfakcji. To efekt pracy całego zespołu projektowego. To co robimy lokalnie zostało zauważone i docenione na szczeblu centralnym. Dodam, że już od kilku lat realizujemy projekty edukacyjne dla naszych mieszkańców. Poprzez prewencję społeczną zauważamy zwiększenie aktywności i świadomości naszych mieszkańców, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa lokalnego. A taki był główny cel nagrodzonego projektu - mówi Krzysztof Datta, lider projektu OSP Karsin. Warto też wspomnieć, że to jedyny projekt złożony przez OSP z powiatu kościerskiego, a jednostka OSP Karsin już w ubiegłym roku była nominowana do tej nagrody.

Żródło: datta/materiały prasowe 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz